Javna prezentacija /Public presentation:
Bebè Na Volè i / and Selma Banich
«Ode zemlja u led’nu, svak ti šuti istinu»
Višetjedni boravak u Otvorenom studiju Galerije Miroslav Kraljević bio je prilika za studiozniji pristup istraživanju folklornog nasljeđa – narodnog bluesa – i u narodu s njim povezanim običajima. U subotu, 17. veljače održat ćemo javnu prezentaciju kojom privremeno zaokružujemo istraživačko-studijski proces. Prezentirat ćemo dvije linije istraživanja – prva se naslanja na tradiciju naricanja – stiliziranog oplakivanja umrlog kako bi se okupljeni prepustili nekontroliranoj bujici emocija, a druga proizlazi iz tradicijskih napjeva koje smo zavoljeli proučavajući etnomuzikološke zapise na Institutu za etnologiju i folkloristiku.
Iz prve linije istraživanja nastale su Hihotača i Ustenjača, dvije kolektivne prakse koje eksperimentiraju s dahom, glasom i tijelom, a mogu se čitati kao društveni običaj, terapeutska praksa i/ili muziciranje s napjevom koji nastaje iz smijanja odnosno stenjanja, a iz druge linije istraživanja nastale su Bebè Na Volè improvizacije na napjeve s lokaliteta otoka Suska i Paga, te Koprivnice i Slavonije.
U sklopu prezentacije moći ćete čuti neke od zapisa i saznati više o samom procesu rada na njima.
Adam Semijalac
/ Bebè na Volè /
Glazbenik, skladatelj i izvođač, živi i radi u Zagrebu. Osnivač koautorske inicijative OOUR. Kao glazbeni suradnik i skladatelj surađuje s brojnim hrvatskim koreografima i kazališnim grupama.
Kao Bebè na Volè, izvodi one-man-band blues koncerte po hrvatskim i inozemnim klubovima i festivalima, izdaje autorske albume za nezavisne izdavače, zagrebački EGOBOO.bits i hustonski The What Of Whom, te samizdate na vinilu ”Time of great depression” (2014) i ”Hate is a wanderful thing” (2018). Osnivač i član benda Gloft. Snimao, nastupao i surađivao s brojnim hrvatskim glazbenicima. Član Hrvatskog društva skladatelja. Dobitnik nagrade Status Hrvatske glazbene unije.
Selma Banich
Izvedbena umjetnica, živi i radi u Zagrebu. Autorica je serije radova koje priprema samostalno i u suradnji s drugim umjetnicima, grupama i inicijativama. Stvara u mediju plesne izvedbe, performansu i akcijama u javnom prostoru, na filmu i u kazalištu, istovremeno angažirajući se u polju neformalne edukacije i istraživačkog rada.
U promišljanju i prezentaciji vlastitog rada nastoji davati prednost etici ispred estetike, empatiji ispred utopije, umjetnosti ispred politike i prirodi ispred društva, proširujući tako kontekst u kojem svakodnevno uči, stvara i sudjeluje u organizaciji rada.
Zahvaljujemo djelatnicima Instituta za etnologiju i folkloristiku.
Program Otvoreni studio financiralo Ministarstvo kulture Republike Hrvatske te Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport.
Program GMK podržava Zaklada Kultura Nova