Osnovni cilj Festivala Željezara, koji je pokrenut 2014. godine, jest gradu Sisku povratiti status koji je nekada imao – da ponovno postane živo mjesto kulturne razmjene i proizvodnje. U tom procesu centralno mjesto simbolički zauzima Željezara čije se širenje i komplementiranje podudara s razdobljem najjačeg urbanog razvoja Siska (1955. – 1980.). Postupno gašenje ®eljezare u velikoj se mjeri odrazilo na sisačku svakodnevicu i stanovnike koji su gurnuti u ekonomski, socijalni i kulturni razdor, stoga je ista lokacija odabrana i za epicentar zajedničkog rada na revitalizaciji lokalne zajednice.
Program ovogodišnjeg Festivala ®eljezara (1.6.-7.6.) jest umjetnički i aktivistički, i rezultat je cjelogodišnje suradnje festivalskih partnera – profitnih i neprofitnih organizacija u području kulture: umjetničke organizacije Nevidljivi Sisak, Galerije Miroslav Kraljević, kreativne agencije Lab 852, KontraAkcije, umjetnika Marijana Crtalića i kustosice Nataše Kadin. U sedam festivalskih dana održat će se brojne radionice, umjetničke rezidencije, predavanja, performansi, tribine, izložbe, predstavljanja istraživačkih studija, različiti tematski obilasci grada Siska te nekoliko glazbenih izvedbi.
GALERIJA MIROSLAV KRALJEVIĆ: Zajednički (g)rad
Projekt kreće od promišljanja nekadašnje uloge Željezare u razvoja grada Siska i okolnih područja – mastodonta, koji je u jednom trenutku zapošljavao gotovo 14000 radnika, ali koji je utjecao i na ekonomski razvoj niza različitih sektora, te čiji je zajednički prošireni dohodak izgradio grad. U tom kontekstu zanimljivo je i postojanje likovne kolonije ®eljezare, koja je – spajanjem umjetničkog i proizvodnog rada unutar istog okvira – trebala stvoriti mrežu razumijevanja među svim vrstama rada. Umjetničke akcije i projekti referiraju se na pojedine metode rada i grupne kohezije koje su nekad postojale, a koje se i danas mogu primjeniti s ciljem aktualiziranja radnog zajedništva umjetnika i građana u proizvodnji grada.
U radu Abeceda Željezare, umjetničkoj akciji u Capragu, Vladan Jeremić i Rena Rädle referiraju se na zajednički proces proizvodnje skulptura unutar likovne kolonije gdje se na sam proces zajedničkog stvaranja i odnos umjetnika i radnika gleda kao na umjetnički čin.
Umjetnice Tanja Vujasinović i Tonka Maleković (Platforma za unapređenje kulture PUNKT) u projektu Pogled na drugi grad pokreću razmjenu studenata Metalurškog fakulteta u Sisku i Akademije primijenjene umjetnosti u Rijeci s ciljem zajedničkog promišljanja sličnih procesa koji su zahvatili ta dva grada u posljednjih 20 godina.
Archisquad (Odred za arhitekturu savjesti) u Sisku provodi projekt HitnaArhitektura – otvoreno arhitektonsko savjetovalište – koji uči da je prostor u kojem živimo onakav kakvim ga sami bilježimo i ukazuje na vlastiti udio u njegovu kreiranju, a time i na pojedinačnu odgovornost u kreiranju zajedničke stvarnosti.
U eksperimentalnom filmu 72-2004, koji nastaje kao refleksija na odrastanje u Sisku i na temelju razgovora s bivšim radnikom Željezare o uvjetima rada i funkcioniranju ®eljezare od 1970-ih do 2000-ih, Marko Tadić sučeljava prošlost i sadašnjost tvornice i njenog neposrednog okruženja s ciljem promišljanja mogućih budućih koraka.
Više o festivalu pogledajte ovdje.