Grupa Spomenik: Knjiga potčinjenog znanja. Segment II: Matemi reasocijacije

 

rn

Projekt Izloženosti u formi privremene umjetničke i kritičke regionalne platforme (re)aktivira pitanja devastirajućih društvenih, ekonomskih, i političkih učinaka nasilnog raspada Jugoslavije, potcrtavajući time jednu od premisa Grupe Spomenik – da o sadašnjosti ne možemo govoriti kao o postratnom stanju. Naprotiv, radi se o ratu koji se nastavlja drugim sredstvima te čiju stvarnost živimo na ideološkoj, političkoj, kulturnoj, ekonomskoj i materijalnoj razini.

rn

 

rn

 

rn

Grupa Spomenik je umjetničko-teorijska grupa formirana oko problema nemogućnosti izgradnje i imenovanja spomenika kao i imenovanja rat(ov)a devedesetih u Jugoslaviji. Tijekom desetogodišnjeg rada kroz diskusijske i čitajuće grupe, performantivna predavanja i samoedukaciju kroz rad i kontakt sa žrtvama, počiniocima i promatračima ekstremnog terora, etničkog čišćenja i genocida u ratovima devedesetih u Jugoslaviji, pokrenula je proces koji sve aktere/ice situira u rascjep koji ne dozvoljava zauzimanje pozicija moralne superiornosti ili izbjegavanja odgovornosti. Osnovni stav Grupe Spomenik je da je memorizacija akt zauzimanja političke pozicije u aktualnosti te da nijedno sjećanje nije lišeno političke subjektivizacije.

rn

 

rn

Na izložbi će u formi radnog arhiva knjige u nastajanju biti predstavljene tri faze rada Grupe Spomenik: Prolog, Matem i Čega je ime rat danas? koje će se povezivati, čitati i editirati u procesu nastajanja knjige na osnovu paradigmatičkih kategorija: kolektivizacije, produkcije, javnog/medijskog interfejsa, interpelacije i alijenacije. Time se knjiga Grupe Spomenik formira kroz točke presjeka koje su ujedno točke razilaženja, razlika i konflikata oko Jugoslavije kao društveno-političkog označitelja, a ujedno i točke spajanja i povezivanja oko kojih je moguće misliti Studije Jugoslavije kao mjesto političke subjektivizacije u procesu proizvodnje i angažiranja znanja o ratu.

rn

 

rn

Izložba povezuje umjetnost-teoriju-politiku u relacijski označitelj knjige koja aktivira društveno-političko polje potčinjenog znanja, problematizira arbitrarna tumačenja rata, ideologiju pomirenja, te dovodi ‘lokalni’ rat i aktualnu lokalnu i globalnu ekonomsku krizu u vezu koja se u pravilu zanemaruje ili poriče.

rn

 

rn

Temeljno pitanje koje će biti postavljeno u okvirudvije diskusije koje će se održati s Plenumom Filozofskog fakulteta te s protagonisticama i protagonistima umjetničke scene u Zagrebu je: Zašto je danas tema rata odsutna u ova dva polja intelektualne javne sfere u Hrvatskoj? IzložbaGrupa Spomenik: Studije Jugoslavije ima tako dvostruku zadaću: da prikaže arhiv desetogodišnjeg rada Grupe Spomenik kao jedinstvene umjetničke, intelektualne i aktivističke prakse koja se uhvatila u koštac s ovim pitanjima te da otvori dvije disukusije o pitanju rata: u polju umjetnosti te u polju novih političkih inicijativa. U tom smislu, izložba je poticaj za refleksiju istih pitanja iz perspektive prošlih i postojećih projekata i inicijativa u lokalnom kontekstu te, ne manje važno, za aktivaciju budućih.

rn