Tijekom posljednjih dvadesetak godina, bivše države Jugoslavije su svjedočile velikom prijenosu kolektivnih proizvodnih i socijalnih sredstava iz društvenog vlasništva u ruke slobodnog tržišta te privatnog kapitala. Poduzeća, banke, stambene dionice, visoko obrazovanje, zdravstvo, prirodni resursi, javni prostori i infrastruktura podlegli su višestrukim valovima marketizacije, komodifikacije i privatizacije. Reorijentacija prema potpunom liberalnom kapitalizmu, započeta kasnih 80-ih strukturalnom prilagodbom programa namijenjenih okončavanju produbljene krize jugoslavenskog socio-ekonomskog modela te popraćena zaoštravanjem etničkih sukoba i rata kasnih 90-ih, bila je ozakonjena obećanjima općeg društvenog napretka kojeg podrazumijeva integracija u sistem kapitalizma. Bilo je to obećanje normalizacije kapitalističkog trickle-down napretka koji bi paradoksalno uslijedio nakon kraja povijesti. Međutim, sada kad je kriza 2008. pokazala da je car gol, da se kapital ne može širiti i reproducirati bez produbljivanja društvene podijeljenosti diljem globalnog kapitalističkog teritorija i da se pod tim režimom navodno jednakih prilika neki suočuju s budućnošću trajnog siromaštva i oskudice, kontinuirana privatizacijska akumulacija pokazuje svoj korozivan učinak.
rn
Resursna nadmetanja društva i kapitala podjednako se očituju i u slučaju gdje su izraženi potencijali društvenosti—javni prostori, javno obrazovanje, javne usluge, kao i u slučaju gdje su isti oduzeti—napuštene zgrade, zatvorene tvornice i mali obrti. Akumulacija privatizacijom parazitira na potencijalu društvenosti iako je strategija koju provodi često isključiva i neosobna. Izložba „Likvidacija“ preispituje načine na koje se privatizacija, iako nije uvijek očita, može razumljivo prikazati kroz umjetničke, društvene i političke prakse. Konferencija će okupiti umjetnike, ugledne znanstvenike i intelektualce te aktiviste iz regije koji se protive privatizacijama, a s ciljem promišljanja tih procesa i mogućnosti otpora koje su prosvjedni pokreti posljednjih nekoliko godina otvorili u regiji.
rn
rn
PROGRAM KONFERENCIJE
rn
rn
Lokacija: desno od glavnog ulaza u zgradu INE, šubiceva 29
rn
*konferencija će se odvijati na engleskom jeziku
rn
rn
Subota, 3.5.2014.
rn
rn
10:00 – 10:45 Boris Buden (Europski institut za progresivnu kulturnu politiku): Those who make revolution half way…
rn
rn
Rasprava 10:45 – 11:45
rn
rn
12:00 – 14:00 The Primitive Accumulation and Industrial Action in the Ex-Yugoslav Countries
rn
Domagoj Mihaljević (Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju)
rn
Milenko Srećković (Pokret za slobodu)
rn
Emin Eminagić (Front Slobode)
rn
rn
rn
16:00 – 16:45 Neil Brenner (Graduate School of Design, Harvard University): Urban Ideologies and the Critique of Neoliberal Urbanization
rn
Rasprava 16:45 – 17:45
rn
rn
18:00 – 20:00 The Enclosures of Space, the Resistances of the Public
rn
Teodor Celakoski (Pravo na grad)
rn
John Hawke
rn
Volker Eick (Freie Universität Berlin)
rn
rn
rn
Nedjelja, 4.5.2014.
rn
rn
rn
rn
11:30 / Tehnički muzej
rn
Art and Labour
rn
vodstvo kroz izložbu (na engleskom jeziku)
rn
rn
rn
rn
15:00 – 18:00 The Afterlives of Labor
rn
Bojan Mucko
rn
Milijana Babić
rn
Mario Kikaš
rn
OUR (Alemka Ðivoje, Dalibor Prančević, Robertina Tomić)
rn