˝Ujedinjene˝
Nikolina Hrga
15. – 30.12.2017.
Otvorenje izložbe 15.12. u 20 h
Razgovor s Nikolinom Hrgom i Chiarom Bonfiglioli 21.12. u 20 h
Od 1990. godine, kada su tekstilna industrija i industrija odjeće u Hrvatskoj zapošljavale više od 125 000 ljudi, većinom žena, do danas je posao izgubilo 110 000 tekstilnih radnica i radnika. Prema podacima Sindikata tekstila, obuće, kože, gume Hrvatske za 2009. godinu postojalo je 280 poduzeća u proizvodnji tekstila i 131 poduzeće za proizvodnju odjeće.
Projekt „Ujedinjene“ povezuje radnice koje su u posljednjih dvadesetak godina otpuštene kao tehnološki višak i radnice koje još uvijek rade, sindikalne povjerenice i one koje su prema sindikatu nepovjerljive, one koje su radile u tišini i one koje su prosvjedovale. Iako sličnih sudbina i sličnih radnih i životnih navika, imaju različite poglede na život i na različite se načine nose s uvjetima u kojima rade ili su radile, i u konačnici, gubitkom posla, gubitkom financijske stabilnosti ali i osjećaja pripadnosti. Sve ih vezuje iskustvo rada u tekstilnoj, tzv. ženskoj industriji, iskustvo rada pod normom. Srednjovječne žene koje su godinama bile nevidljive radeći u pogonu, u prekarnim i neljudskim uvjetima rada, često su zastrašivane da će, ako progovore o uvjetima rada, izgubiti posao. I danas su, na tržištu rada u dobi od 45+, potpuno nevidljive.
Ova je izložba postavljena kao svojevrstan triptih. Jedan segment čini fotografija koja prikazuje radnice na pauzi – ta je fotografija godinama bila zalijepljena na ormariću jedne od radnica tekstilne tvornice u Slavoniji. Vrijeme za pauzu predstavlja odmor, no dio je radnog vremena pa predstavlja i vrijeme rada. Drugi je dio izložbe svojevrsna ekstenzija fotografije. Četiri prazne stolice i četiri audio zapisa; o egzistencijalnoj i ekonomskoj neizvjesnosti, o nasljeđu radničke klase i prijenosu siromaštva, o ljutnji i pobuni. Posljednji dio rada ispisan je na galerijske zidove i predstavlja „dnevnik učinka“. Naziv je preuzet iz terminologije tekstilne industrije i neka vrsta je distopijskog priručnika za normiranje (i kršenje) radnih prava. Dnevnikom učinka poslodavci mogu pratiti uspješnost provedbe zadanih normativa pojedinih radnica i radnika. Po zidovima su ispisani sakupljeni i isprepleteni članci Zakona o radu i transkripti razgovora s radnicama o uvjetima rada u tekstilnoj industriji. Što znači raditi pod normom? Vezivanje plaće uz proizvodnu normu, redovito mijenjanje i povećanje norme dio je kapitalističke logike koja sustavno narušava i degradira socijalnu sigurnost radnica.
Ipak, pričati o tekstilnoj industriji u kontekstu otkaza, stečaja i propasti tvornica, postalo je gotovo opće mjesto, ne samo u medijima, već i u kulturi i umjetnosti. Potrebno je prikazati snagu i hrabrost radnica, no istovremeno ukazivati i na nehumanu cijenu rada koju te radnice plaćaju ali i, marksističkim riječnikom, njihovo otuđenje od vlastitog rada. Iako su i prije rata radile u nehumanim uvjetima, većina radnica nerijetko zapada u zamku nostalgije za socijalističkim vremenima u kojima se radnik/ca cijenio/la i u kojima su „živjele bolje“. Važno je dozirati i preispitivati tu nostalgiju i iznova otkrivati prostor(e) za pobunu i promjene.
————
Nikolina Hrga rođena je 1989. u Rijeci. U rujnu 2014. diplomirala je Kulturologiju pri Filozofskom fakultetu u Rijeci, a u rujnu 2015. diplomirala Medijske umjetnosti i prakse pri Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci. Uz potporu Ministarstva kulture objavila je seriju tekstova o plagijatu u visokoškolskom obrazovanju. Surađuje s nekoliko neprofitnih organizacija koje djeluju u području kulture i umjetnosti. Za razvoj scenarija i projekta svog prvog dokumentarnog filma dobila je potporu Hrvatskog audiovizualnog centra. S tim je projektom sudjelovala u međunarodnom edukacijskom programu European Social Documentary 2016 i nekoliko manjih, nacionalnih i regionalnih filmskih radionica i festivala. Film je trenutno u produkciji. Njen prvi i osnovni medij jest pisanje, no stvara i pronalazi priče koje je ponekad moguće (i nužno) ispričati kroz film, kazalište…Ovo je njena prva samostalna izložba.
—————–
Rad ˝Ujedinjene˝ Nikoline Hrge produciran je u sklopu projekta Tvornica Galerije Miroslav Kraljević.
Generalni sponzor INA – Industrija nafte d.d.
Tvornica je financirana sredstvima Grada Zagreba i Ministarstva kulture.
Rad Galerije podržava Zaklada Kultura Nova.