Andro Giunio pristupa glazbi kao umjetnosti temporalnih procesa i području istraživanja specifičnosti prostora, vremena i memorije. Stvaranje je organizacija i strukturiranje različitih polja buke, melodije i disonance. Samostalno muziciranje postaje eksperiment u formiranju neke vrste mape i uspostavljanju osnovne navigacije, a naglasak nije na određenom zvuku već na senzibilitetu i orijentaciji. Superponiranjem zvučnih sekvenci, stvaranjem petlji i suptilnim transformacijama fluidnih dionica eksperimentalni pristup u ovom slučaju pokušaj je prodiranja u neke dublje slojeve koji čine suštinu, kako glazbenih instrumenata, efekata koji se koriste, tako i medija na koji se sve snima i dokumentira (koji također postaje instrument).
Električna gitara često je primarni izvor zvuka, ali pri komponiranju i izvođenju određeni efekti, samplovi i razni postojeći zvučni zapisi ambijenata (interijera i eksterijera) jednako pridonose formiranju strukture. Jednostavne fiksne kompozicije često se nadopunjuju privremenim improvizacijskim momentima pa glazba postaje obilježena tendencijom da zvučne sekvence ostaju u stanju stalnog nastajanja i nestajanja, smještajući se između memorije i trenutka, istovremenog zamišljanja i slušanja.
Takav dojam pokušava se postići i efektima koji, između ostalih, umnožavanjem refleksije zvukova označavaju istovremenost prošlog i sadašnjeg vremena (reverb) te premoščujući kapacitete opreme za reprodukciju naglašavaju fizičku materijalnost i prisutnost zvuka (distorzija).
Otvoreni studio poslužit će kao osobni rezidencijalni program za istraživanje i razrađivanje nekih starijih i novijih glazbenih ideja i koncepata. Jedna od primarnih zadaća je snimanje i eksperimentiranje sa medijem audio kazeta. Šumovi, nepravilnosti, distorzije i ostale specifične lo-fi karakteristike takve magnetske trake utječu na bliskiju relaciju između glazbe i njezinog okruženja te čine snimku prisutnijom u prostoru i vremenu. Na taj način manipulacijom postojećih snimljenih materijala u formiranju novih muzičkih kompozicija tehnologija postaje materijalizirana memorija.
Otvoreni studio bit će moguće posjetiti u prethodno najavljenim terminima. Više informacija uskoro.
Završna izvedba bit će 17.3.2018. u 20h
Andro Giunio je dizajner vizualnih komunikacija, docent na odsjeku Medijskog dizajna Sveučilišta Sjever u Koprivnici i eksperimentalni glazbenik. Od 2008. godine kao grafički dizajner, freelancer, djeluje samostalno i u suradnji sa brojnim kolegama isključivo na području kulture. Od 2012. godine aktivno se bavi glazbenim performansom. Nastupa samostalno na Platformi novog zvuka: Sinelinea 2012., 2013. i 2016. u Zagrebačkom plesnom centru i galeriji Greta, u klubovima Močvara, Kino Grič, Kset, Medika. Godine 2017. realizira “Kompoziciju za neugođenu gitaru” za emisiju Slika od zvuka na Trećem programu Hrvatskog radija. U muzičkoj se praksi Giunio inicijalno oslanja na tradiciju zapadne avangardne i minimalističke glazbe te suvremenih alternativnih glazbenih žanrova poput dronea, elektronske glazbe, noise rocka, krautrocka, shoegazea i black metala.
Program Otvoreni studio financiralo Ministarstvo kulture Republike Hrvatske i Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport/
Program GMK podržava Zaklada Kultura Nova