Revolucija nije vrtna zabava

REVOLUCIJA NIJE VRTNA ZABAVA (REVOLUTION IS NOT A GARDEN PARTY)

14.06.-06.07.2007.

Michael Blum, Nick Crowe, Igor Grubic, Sanja Ivekovic, Gergely Laszlo
and Peter Rakosi, Nils Norman, Adrian Paci

– kustosi: Maja i Reuben Fowkes

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Internacionalna izlozba \’Revolucija nije vrtna zabava\’ propituje odjeke drustvene i politicke revolucije u suvremenoj umjetnosti, uzimajuci 50. godisnjicu madjarskog ustanka kao polaziste.

Izlozba predstavlja nove i recentne radove koji problematiziraju globalni ekonomski i politicki kontekst koji izaziva revolucionarne otpore, kao i presjeke osobnih i umjetnickih nasljeda revolucije. Izlozba je i svojevrsni iskaz zaljenja nad propalim politickim borbama u proslosti
i buducnosti, a razmatra i zajednicko iskustvo komunisticke
proslosti i postkomunisticke stvarnosti. Takoder, izlozba se bavi iskustvom revolucionarne literature, rodno obiljezenim prizorima aktivizma u suvremenim medijima, te nasljedem ustanka 1956. i njegovim utjecajem na veze izmedju umjetnosti i revolucije.

Kao prva velika narodna pobuna protiv sovjetske dominacije i komunistickog sustava u Istocnoj Europi, madjarski ustanak 1956. godine znacajan je prethodnik kasnijih revolucionarnih nastojanja. Istovremeno, odvijala se unutar sirih geo-politickih promjena, poput pokreta za dekolonizaciju, te je imala kulturne, kao i politicke posljedice diljem Europe. U povijesti umjetnosti, unistenje Staljinovog kipa u Budimpesti definitivni je simbol pada soc-realizma. Istina o revoluciji dio je povijesti oko koje se lome koplja, zivuci proces ponovnog pisanja i interpretacije, pri cemu umjetnost ima odlucujucu ulogu.

Katalog izlozbe okuplja umjetnicke reakcije na suvremenu revoluciju, predstavljene na izlozbi, te recentna razmisljanja teoreticara i povjesnicara umjetnosti o poveznicama izmedju umjetnosti i revolucije.
Ukljucuje ilustracije radova i intervjue s umjetnicima, te nove tekstove Geralda Rauniga, Bende Hofmeyr, Simona Sheikha, Chus Martinez i Maje i Reubena Fowkes, koji problematiziraju pitanja poput odnosa umjetnosti i revolucije, estetike i politike, te ekologije i anarhizma.
Katalog sadrzi i tekstove o pojedinim radovima na izlozbi, koji ukazuju na raznolikost iskustava i razumijevanja revolucije u kontekstu suvremene umjetnosti. Izdavac kataloga je MIRIAD Manchester, a distributer Cornerhouse Manchester (www.cornerhouse.org/books).

Izlozba \’Revolucija nije vrtna zabava\’ bila je prethodno predstavljena u Galeriji Trafó u Budimpesti, (listopad/studeni, 2006.), u Galeriji Holdem u Manchesteru (veljaca, 2007.) te Galeriji Norwich u Velikoj Britaniji(ozujak-travanj, 2007.).

rn

više o izložbi

rn

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

www.translocal.org/revolution  

Projekt su podrzali: European Cultural Foundation, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Manchester Metropolitan University i Ministarstvo kulture, Madjarska.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Program Galerije Miroslav Kraljevic podupiru: Grad Zagreb – Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport, Ministartsvo kulture RH, INA – Industrija nafte d.d.