POÐI TAMO, NE ZNAM KAMO, DONESI TO, NE ZNAM ŠTO
Naslov izložbe preuzet je iz bajke Aleksandra Nikolajeviča Afanasjeva, u kojoj glavni junak odlazi na putovanje s ciljem ostvarenja zadane misije. U takvim pričama, čiju narativnu strukturu često nalazimo u viteškim romanima i bajkama, junak napušta obični svijet, putuje u nadnaravne svijetove, gdje se suočava s imaginarnim silama i nemogućim zadacima kako bi osvojio zasluženu nagradu, nadnaravne moći ili dragocjeno blago. U ovoj ruskoj bajci, zadatak glavnog junaka je potraga za ‘lažnim’ objektima, onima koji možda i ne postoje, ili ne postoje mjesta gdje bi ih se moglo pronaći – čini se da je putovanje besciljno. Izostaje jasna definicija odredišta kao i načina na koji bi ‘lažni’ objekt potrage mogao postati ‘stvarnim’, na koji bi se besciljno lutanje pretvorilo u misiju.
Samuel Dowd i Florian Roithmayr proveli su tri tjedna u Zagrebu, istražujući građu arhiva, knjižnica i muzeja, te sadržaje javnih gradskih prostora. Njihovo istraživanje poprimilo je oblik umjetničko-istraživačke ‘potrage’ – za objektima, stvarnim ili fiktivnim, koji služe kao trofeji različitih društveno-povijesnih formacija, artefakti kolektivnog identiteta i povijesti.
Izložba u Galeriji Miroslav Kraljević zamišljena je kao struktura koja – temeljena na reinterpretaciji arhitekture i dizajna izložbenih paviljona Hrvatske i bivše Jugoslavije na svjetskim sajmovima tijekom 20. stoljeća, kao jednog od ustaljenih modela službene nacionalne prezentacije – ujedinjuje načine na koji su umjetnici interpretirali i stvorili osobne verzije ornamenata, događanja, oblika i predmeta, koje su otkrili tijekom svoje ‘potrage za blagom’.
Izložba u Galeriji Miroslav Kaljević za posjetitelje galerije predstavlja ujedno i polazišnu točku za potencijalnu rekonstrukciju istraživanja umjetnika ili započinjanje vlastite ‘potrage’ kroz ustanove i javne prostore Zagreba.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Samuel Dowd završio je studij kiparstva na Wimbledon School of Art 2000. godine, a trenutno završava magisterij na Odsjeku za vizualni performansa Dartington College of Arts. Sudjelovao je na brojnim izložbama kao što su: Manifesta 6, Asia-Europe Mediation, Alytus Biennial. 2007. Tekstovi o njegovom radu objavljeni su u: The Guardian, A-N Magazine, Kultureflash, Spongepudding i Artsadmin’s, DIY 3. Samuel Dowd živi i radi u Londonu i Devonu.
Florian Roithmayr završio je Slade School of Fine Art, a magistrirao na Goldsmiths Collegeu 2005. godine. Sudjelovao je na brojnim izložbama a neki od njegovih najrecentnijih radova bili su izloženi u: Vilma Gold, Berlin; New Contemporaries, Liverpool Biennial; Chelsea Project Space, London; Galerie Neue Alte Bruecke, Frankfurt. Florian Roithmayr živi i radi u Londonu.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Projekt su podržali: British Council, Henry Moore Foundation i Galerija Miroslav Kraljević.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Program Galerije Miroslav Kraljević podupiru: Grad Zagreb – Gradski ured za obrazovanje, kulturu i šport, Ministartsvo kulture RH, INA – Industrija nafte d.d.