Čitamo i raspravljamo o tekstu Eika Ikegamija “Sram i samuraji: institucije, povjerenje i autonomija u elitnoj kulturi časti”. Eiko Ikegami iznosi studiju slučaja odnosa prema sramu unutar samurajske predmoderne japanske kulture koja je prvenstveno elitna muška kultura. U tekstu se razlaže kako je koncept srama tijesno vezan s usponom i transformacijom samurajske elite i njihovih političkih institucija. Studija slučaja poimanja i uloge srama u predmodernom Japanu donosi kompleksnost interakcije između pojedinca i društva. Nastojat ćemo istražiti zašto je pojam srama bio javni koncept u predmodernom Japanu i na koji se način odnosi prema aktualnoj politici.
Tekst možete preuzeti ovdje.
Poželjno je pročitati tekst prije čitalačke večeri ali nije uvijet za sudjelovanje.
Tekst će predstaviti jedna od kustosica projekta Srami se! Irena Borić.
Prijave: info@g-mk.hr
Srami se! je interdisciplinarni višegodišnji projekt pokrenut od strane Galerije Miroslav Kraljević, Centra suvremenih umjenosti iz Celja i Udruženja za kulturu i umjetnost CRVENA iz Sarajeva. Projekt uspostavlja platformu za umjetničko i teorijsko istraživanje pojma srama uvjetovanog specifičnim političkim, ekonomskim i društvenim kontekstom.
Kakve su posljedice ako dominantne strukture moći označe određene događaje, načine ponašanja ili identitete sramotnim za pojedinca ili zajednicu? Projekt polazi od razumijevanja srama kao posljedice uvjetovane društvenim i kulturološkim djelovanjem čiji je doživljaj osoban i/ili kolektivan unutar javne i/ili private sfere. Pritom postavlja pitanja: koji identiteti i prakse se smatraju sramotnima i koje strukture ili pozicije imaju moć označiti ih takvima? Može li se sram shvatiti kao simptom uslijed prekida s uspostavljenim normativnim ponašanjem, ekonomskim ideologijama, političkim ciljevima i oblicima patrijarhalne dominacije? Može li čin sramljenja djelovati kao mehanizam koji održava postojeće odnose moći i omogućava sredstvo kontrole društva?
Srami se! u Galeriji Miroslav Kraljević kuriraju Ana Kovačić i Irena Borić.
Projekt Srami se! u 2014. godini financiraju Grad Zagreb, Ministarstvo kulture RH i Zaklada Kultura Nova.