Susjedstvo

Ukoliko u traženju bilo koje gradske galerije, namjernik uđe u susjedni lokal, najveća je vjerojatnost da na svoj upit za smjer neće naći odgovor, bez obzira što se tražena galerija možda nalazi ‘odmah iza ugla’…

Projekt ‘Susjedstvo’ nastao je u skladu s dvije od ovogodišnjih programskih smjernica Galerije Miroslav Kraljević – namjerom poticanja procesa ‘otvaranja’ zatvorenog galerijskog prostora i osnaživanja komunikacije ‘prema van’, te jednako tako, željom za aktivnim uključivanjem studenata u programe galerije putem radionica, izložbi,predavanja i projekata medijacije koje vode umjetnici.

U ovom slučaju, uspostavljanje kontakta s izravnim fizičkim okolišem – neposrednim susjedstvom – dogodilo se kroz tjednu interdisciplinarnu radionicu sa studentima Akademije likovnih umjetnosti, Studija dizajna i Filozofskog fakulteta, tijekom koje je Galerija pretvorena u aktivni radni prostor i laboratorij za istraživanje i stvaranje. Terenskim radom grupa studenata nastojala je istražiti ne samo vidljivost galerije u četvrti u kojoj se nalazi, već i potaknuti komunikaciju u svim smjerovima: između stanovnika, obrtnika i djelatnika na potezu Martićeva ulica – Tržnica Gorica – Šubićeva ulica.

Pri tome, djelatnost Galerije shvaćena je kao još jedna uslužna djelatnost, prostor mogućeg susreta, razmijene i neformalne komunikacije poput one koja se može dogoditi u frizerskom salonu, kod automehaničara ili u susjednom restoranu.

Radionica je, na osnovu početne ideje dodatno razradila i definirala koncept, te uključila konkretno nekoliko faza: istraživanje i mapiranje susjedstva, produkciju video-intervjua, montažu, foto-dokumentaciju čitavog procesa, osmišljavanje vizualnog identiteta projekta te njegovu prezentaciju i promociju.

U razgovorima sa susjedima, studenti su prije svega istražili koliko je uopće poznato prisustvo galerije u njenoj neposrednoj okolici, raspitali se o sugestijama za njenu bolju vidljivost, pokušavali doznati mišljenje o suvremenoj umjetnosti općenito te konačno tražili konkretne prijedloge za moguće programe. Na izložbi su, između ostalog, istaknute neke od želja susjeda za praktične i neobične načine korištenja galerijskog prostora kroz prijedloge događanja kao što su primjerice revija otkačenih frizura, box meč, nešto što navodi na razmišljanje, izložba starih automobila, masaža, itd. U raznolikim odgovorima kanalizirao se energičan i bitan impuls ‘izvana’ koji je bio i dodatni poticaj za organizaciju zajedničkog druženja.

Otvorenje izložbe ovaj je put zamišljeno prije svega kao prilika za upoznavanje, druženje i povezivanje susjeda, kao i za uspostavljanje dvosmjerne komunikacije iz i prema umjetničkom sistemu, na čijim sjecištima nastaje novi socijalni i komunikativni prostor.

sudionici/e radionice i ko-autori/ce projekta: Dora Budor, studentica na Studiju dizajna pri Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, Anita Celić Cella, apsolventica Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, Maja Čule, studentica na Studiju dizajna pri Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, Zdravko Horvat, apsolvent Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, Marta Klepo, studentica Filozofskog fakulteta u Zagrebu, Elvis Krstulović, apsolvent Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu

Koncept: Ana Bilankov & Antonia Majača

Umjetničko vodstvo: Ana Bilankov