Besplatan ciklus likovno‐ekspresivnih radionica za osobni rast i kreativno izražavanje pod nazivom Ekspresivna art terapija
Kada riječi nisu dovoljne ili su osjećaji previše složeni, umjetničko izražavanje postaje snažan alat za dublje samorazumijevanje. Boje, oblici, simboli i teksture pomažu nam osvijestiti unutarnja stanja, a istovremeno pružajući prostor za emocionalno oslobađanje i nove uvide.
Ciklus kreativnih radionica “Ekspresivne art terapije” proces je koji spaja umjetnost i psihologiju. Omogućava istraživanje i izražavanje vlastitih iskustava kroz različite vizualne medije. Radionice nemaju za cilj zamijeniti psihoterapijski tretman u užem smislu “art psihoterapije”, već su zamišljene kao likovno‐ekspresivni pristup, usmjeren na osobni rast.
Tijekom šest vođenih radionica u prostorima restorana OAZA Joyful Kitchen, smještenog u Radićevoj 9 u Zagrebu, voditeljica Tara Beata Racz, diplomirana psihologinja i akademska slikarica s položenim državnim ispitom za likovnog terapeuta, pomoći će nam istražiti sebe. Demonstrirat će tehnike koje potiču razvoj novih perspektiva o sebi i svom unutarnjem svijetu.
Likovna terapija ne postavlja ograničenja. Ne postoji “ispravan” način izražavanja – svaki je rad jedinstven poput osobe koja ga stvara. Zajednički ćemo nastojati smanjiti stres, poticati unutarnji mir i unaprijediti osobne te međuljudske odnose.
Radionice će se održavati jednom tjedno od 17.30 do 19.30 sati.
Zbog karaktera programa i prostornih mogućnosti, broj polaznika je ograničen. Svoje mjesto potrebno je osigurati putem poveznice: https://shorturl.at/hJefj .
Sudionici se mogu uključiti u jednu, nekoliko ili sve radionice iz ciklusa. Program je u potpunosti besplatan, a sav je materijal osiguran.
Ovaj se ciklus provodi u skladu s naputcima stručnih udruga, imajući na umu da pruža kreativni i podržavajući prostor za osobni rast, ali ne zamjenjuje stručni psihoterapijski tretman.
Termini radionica: 27.3., 3.4., 10.4., 17.4., 24.4., 29.4.
Opisi radionica
Radionica 27.3.: Sigurno mjesto
Odgovaramo na pitanje „Gdje pronalazim sigurnost i unutarnji mir?“
Ova radionica pomaže sudionicima da kroz umjetnički izraz istraže vlastito sigurno mjesto – bilo ono stvarno ili zamišljeno.
Radionica 3.4.: Kolaž mog unutarnjeg svijeta
Odgovaramo na pitanje „Tko sam ja kada se izrazim kroz slike?“
Kroz tehniku kolaža sudionici istražuju vlastiti identitet, vrijednosti i unutarnje obrasce.
Radionica 10.4.: Za stolom s onima koji su mi važni
Odgovaramo na pitanje „Što zajednički obroci govore o našim odnosima?“
Zajednički obroci simboliziraju povezanost i zajedništvo. Ova radionica istražuje međuljudske odnose kroz zamišljenu večeru.
Radionica 17.4.: Boje mojih odluka
Odgovaramo na pitanje „Kako vizualizirati unutarnji konflikt?“
Svatko se suočava s donošenjem odluka. Ova radionica pomaže sudionicima da intuitivno istraže unutarnji konflikt kroz boje i oblike.
Radionica 24.4.: Putovanje kroz vrijeme – Moja životna mapa
Odgovaramo na pitanje „Kako moja prošlost oblikuje sadašnjost i budućnost?“
Sudionici će stvoriti „životnu mapu“ koristeći crtež, boje, simbole i riječi, s ciljem osvješćivanja ključnih trenutaka svoga života.
Radionica 29.4.: Dijalog s unutarnjim glasovima
Odgovaramo na pitanje „Tko sve živi u meni?“
Sudionici istražuju svoje unutarnje dijelove ličnosti kroz vizualni dijalog.
Po završetku ciklusa, u prostoru Galerije Miroslav Kraljević predviđena je pop-up izložba s radovima polaznika radionica.
Za sva dodatna pitanja slobodno nam se obratite na adresu: info@g-mk.hr.

Tara Beata Racz rođena je 1991. u Zagrebu. 2016. godine diplomirala je Psihologiju na Filozofskom fakultetu, a za uspjehe i zalaganje tijekom studija nagrađena je s dvije Dekanove nagrade za izvrsnost. Godine 2019. diplomirala je slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi prof. Ksenije Turčić. Tijekom studija slikarstva nagrađena je s četiri Rektorove nagrade. Tara Beata Racz aktivno djeluje na umjetničkoj sceni. Do danas je imala priliku izlagati na brojnim skupnim izložbama od kojih se ističu: Femininologija vs. Femina, Kulturni centar Sj.Makedonije, (Zagreb, 2023.). Femininologija vs. Femina, Nacionalna galerija – Mala Stanica (Skopje, 2023.), 5. i 6. Bijenale slikarstva u HDLU (Zagreb, 2019. i 2021.), Situacija, Galerija Forum (Zagreb, 2020.), One su tu Galerija Likovnih umjetnosti “Slavko Kopač” (Vinkovci, 2020.), Festival svjetske književnosti, Studij Moderne galerije “Josip Račić” (Zagreb, 2019.). Uz to, Tara Brata Racz je dosad imala 10 samostalnih izložbi: Eros i psiha u Galeriji Kvart (Zagreb, 2023.), Hurry up, take your time u Galeriji Crta, ( Zagreb, 2023.), What condition my condition is, Zelene i plave Sesvete (Zagreb, 2022.), U podmorju sna, Restoran Dagmar Mengello (Palmižana, 2022.), Žabe, Galerija Sv. Krševana (Šibenik, 2021.), Ples sa sjenama, Galerija Jozo Kljaković (Zagreb, 2021.), Hibridi, Galerija Šira (Zagreb, 2021.), Transanimalia, Galerija Zlati Ajngel (Varaždin, 2020.), Prostor susreta, Centar za mlade Bunker (Samobor, 2020.), a prva samostalna izložba pod nazivom Psihonautika je bila u Knjižnici Marije Jurić Zagorke (Zagreb, 2018.). Na 5. bijenalu slikarstva dobila je HPB nagradu za mladog umjetnika.
Uz to, završila je edukaciju iz Kliničke ekspresivne art terapije. Dosad je vodila niz radionica ekspresivne art terapije u suradnji s Psihijatrijskom bolnicom Sv. Ivan (2014.-2018.), Centrom za Kulturu Trešnjevka (2020.-2023.), Galerijom Miroslav Kraljević (2021.-2024.) te Akademijom likovnih umjetnosti u Zagrebu (2019.-2024.).
Jedna je od osnivača umjetničke organizacije Nahero te je sudjelovala kao izlagačica i voditeljica umjetničkih radionica na festivalima Svi smo mi nahero (Zagreb, 2023., 2024.) i Burafest (Pag, 2023.). Radi kao likovni terapeut u Centru za rehabilitaciju Zagreb.
Voditeljica: Tara Beata Racz
Producentice: Tea Matanović, Antonela Solenički
Organizacija: Katarina Lunko
Asistentica produkcije: Marlen Ban
Društvene mreže (OAZA): Ivor Madžar
Produkcija: Generator multidisciplinarnih koprodukcija (GMK), OAZA Joyful Kitchen
Autorica portreta: Sara Pukanić
Kolaž: Consuelo Palma
Financijska podrška: Grad Zagreb, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske
Rad GMK podržavaju: Zaklada Kultura nova, INA, d.d.