Nova mentorirana rezidencija Zajednički u GMK

Suvremeni su galerijski prostori odavno prerasli svoju prvotnu funkciju pukog izlaganja umjetničkih radova te vođeni potrebom i dinamikom umjetničke scene sada postaju i mjestima produkcije, refleksije i suradnje. Istovremeno, mladi se umjetnici suočavaju s nedostatkom prostora za rad, kao i nedostatkom financijskih sredstava i vremena za fokusirano stvaranje. Tijekom i nakon završetka akademskog obrazovanja, mnogima nedostaje strukturirana podrška i dijalog s mentorima, što se nerijetko reflektira i na same radove, a u krajnjem slučaju rezultira i odustajanjem od daljnjeg umjetničkog djelovanja.

Kao odgovor na ove izazove, GMK pokreće novu mentoriranu rezidenciju Zajednički posvećenu mladim umjetnicima/cama. Program se nadovezuje na dugogodišnju praksu Otvorenog studija, a nudi dvomjesečni (osmotjedni?) boravak u prostoru 8ice, uz financijsku podršku i tehničke uvjete za rad, kao i mentorstvo stručnjaka iz područja teorije ili umjetničke prakse, ovisno o osobnim praksama samih umjetnika/ca.

Za razliku od klasičnih rezidencijalnih programa koji umjetnike izmještaju u novi kontekst, Zajednički je usmjeren na lokalnu scenu i poticanje umjetničke refleksije unutar poznatog okruženja. 

Pilot-edicija rezidencije okuplja troje umjetnika/ca: Radu Ivu Sibilu, Kristijana Popovića i Matu Nikolu Tonkovića, koji će kroz mentorski proces razvijati vlastita umjetnička istraživanja, a njihov će proces biti predstavljen javnosti.

Umjetnici će u sljedećim terminima boraviti u prostoru 8ice:

  • Rada Iva Sibila: 17.3. – 9.5.2025., mentorica Sandra Sterle
  • Kristijan Popović: 16.5. – 11.7.2025., mentor Niko Mihaljević
  • Mate Nikola Tonković: 27.10. – 19.12.2025., mentor Hrvoje Spudić

Rada Iva Sibila (2002., Zagreb) 2021. završava Školu primijenjene umjetnosti i dizajna te iste godine upisuje Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu, Odsjek za animirani film i nove medije. Prijediplomski studiji završava 2024. godine, gdje je trenutno studentica na prvoj godini diplomskog studija. Njeni umjetnički interesi prvenstveno su usmjereni na suvremene vizualne i intermedijalne prakse, fascinira je ulaz kroz feminističku kritiku i ezoterične/podsvjesne prakse. Jedna od njenih točki zanimanja je tjelesnost, preispitivanje tijela i njegove fizičke i socijalne uvjetovanosti. Spajanje tjelesne brutalnosti i banalnosti sa supernaturalnim, podsvjesnim i magijskim, površinska je nit koja se provlači kroz sve njene procese i radove. Zanimaju je unutarnji svjetovi, alter ego, pomaknuta stanja svijesti, afirmativnost ali i destruktivnost te umjetnički potencijal iza toga. Intimni umjetnički interesi su rad na pomaknutim psihičkim stanjima, odnosno dublji uvidi i iskustva raznih atipičnih aspekata ljudske psihe, te društveno i medicinsko sankcioniranje razlika. Izlagala je na Semestralnim i završnim izložba Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu (2021.,2022.,2024.), na grupnim izložbama ALU Perspektiva u HDLU Zagreb (2024.), Prostor u tranziciji u Galerija Putolovac u Zagreb (2024.), ALU/MET također u Galerija Putolovac iste godine. Izlaže u Galerija Rupa (2024.), sudjelovala na projektu koje završava izlaganjem u Etnografskom muzeju, Intimni prostori svakodnevice (2024.) u Zagrebu i na festivalu PlesAdu iste godine. Izlaže i samostalno u Dublinu u Pallas/Project Studio (2024.) te na ZEZ festivalu u Zagreb (2024.). Dobiva Rektorova nagradu za Projekt opera Amfitrion, Alu (2023.).

Kristijan Popović (1998. Zagreb, Hrvatska) Nakon završene I. srednje tehničke škole „Tesla“, 2020. godine upisuje Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu gdje trenutno pohađa 1.god Diplomskog studija. Od 2018. godine aktivan je u raznim kazališnim i filmskim scenografskim projektima. Do sada je imao dvije samostalne izložbe u kiosku galerije SC te projekt Šalji dalje u Laubi u Zagrebu. Sudjelovao je na brojnim skupnim izložbama u Galeriji Bačva, Galeriji Apoteka u Vodnjanu, GalerijiPutolovac i VGA u Zagrebu. Dobitnik je Rektorove nagrade za veliki timski znanstveni i umjetnički rad u ak. god. 2021/22. za glazbeno-scenske projekte: operu Životinjska farma u ak. god. 2021/22. i operu Amfitrion u ak. god.2022/23. 2022. osvojio je treće mjesto na Nagradi za mlade umjetnike Ivan KožarićMuzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu, a 2023. osvojio je prvu nagradu žirija na natječaju Starter Prize na Kraljevskoj akademiji likovnih umjetnosti u Antwerpenu.2024. dobitnik je pohvale SUMMA CUM LAUDEAkademije likovnih umjetnosti u Zagrebu.

Mate Nikola Tonković (1996.) završava studij na Odjelu za animirani film i nove medije na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Njegov primarni interes unutar prakse novih medija uključuje video kao medij, izvedbene umjetnosti i međudjelovanje tih formi unutar specifičnih prostornih konteksta. Kroz svoj rad, koji često poprima oblik umjetničkih instalacija, istražuje i dovodi u pitanje različite aspekte položaja pojedinca unutar društva kontrole. Posebno ga privlače teme vidljivosti i nevidljivosti, ispitujući kako pojedinci i grupe navigiraju stvarnim i virtualnim prostorima.


Rezidencija “Zajednički” financirana je putem Posebnog javnog poziva Grada Zagreba za financiranje programa koji uključuju mlade umjetnike i umjetnice te sredstvima Ministarstva kulture i medija RH. Rad GMK podržavaju Zaklada Kultura nova te INA, d.d.